Słysząc słowo alimenty najczęściej myślimy o pieniądzach płaconych na utrzymanie dziecka przez byłego partnera lub małżonka, natomiast prawda jest taka, że alimenty mogą również być wypłacane byłemu małżonkowi, jeżeli ten wskutek rozwodu znalazł się w niedostatku, czy też rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Jest to jednak zależne od tego czy, oraz który z małżonków został obarczony winą za rozwód oraz czy obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu nie wygasł.
Pojęcie niedostatku oznacza zarówno brak środków pozwalających na utrzymanie się, jak i sytuację w której uzyskane środki nie wystarczają na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb. Usprawiedliwione potrzeby to normalne warunki bytowe, odpowiednie do stanu zdrowia i wieku danej osoby.
W przypadku, kiedy żaden z małżonków nie został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, oboje byli małżonkowie mogą zażądać od siebie alimentów. Warunkiem do powstania takiego obowiązku jest między innymi brak wyłącznej winy jednego z małżonków, wyżej wspomniany niedostatek, jak i możliwości zarobkowe zobowiązanego.
Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, jeśli rozwód został orzeczony z powodu wyłącznej winy jednego z małżonków. W takim przypadku, nie trzeba udowadniać pozostawania w stanie niedostatku, należy jedynie wykazać, że rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Sąd porównuje wówczas sytuację materialną małżonka niewinnego z jego sytuacją sprzed rozwodu i może orzec, że małżonek winny będzie zobowiązany do zapłaty alimentów.
Alimenty dla małżonka nie są przyznawane z urzędu. Uprawniony musi o nie wystąpić, co oznacza że w braku porozumienia, niezbędne jest złożenie pozwu w Sądzie.