
W Polsce, co do zasady, posiadanie każdego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych jest karalne. Zgodnie z art. 62 § 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Inaczej ma się sprawa, jeżeli u sprawcy znaleziono znaczną ilość środków psychoaktywnych lub substancji odurzających - sprawca podlega wówczas karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, o czym stanowi art. 62 § 2 ww. ustawy. Zgodnie m.in. z wyrokiem SA w Warszawie z 18.4.2000 r., II AKa 22/00, (OSA 2001, Nr 2, poz. 8) "kryterium decydującym o tym, czy ilość środków odurzających jest znaczna, nieznaczna czy zwykła są: ich masa wagowa (gramy, kilogramy, tony, ilość porcji), rodzaj środka odurzającego (podział na tzw. twarde i miękkie) i cel przeznaczenia (w celach handlowych, na potrzeby własne)".
W przypadkach mniejszej wagi, sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Również i w tym przypadku ustawa nie definiuje ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, która wyczerpywałaby definicję „nieznaczności”. Zazwyczaj nieznaczna ilość to taka, która jest wystarczająca dla odurzenia tylko jednej osoby. Na wymiar kary może mieć wpływ rodzaj środków odurzających, czy cel ich posiadania.