Prowadząc jednoosobową działalność, należy zastanowić się nad jej zabezpieczeniem w razie śmierci. Często, ze względu na profil firmy, w przypadku zgonu pojawiają się kłopoty związane z zezwoleniami, koncesjami, czy nawet wypłatami środków z firmowego konta bankowego. Jak rozwiązać ten problem w sposób zadowalający? Od 25 listopada 2018 roku istnieje możliwość ustanowienia zarządu sukcesyjnego.
Mediacja to coraz popularniejsza metoda polubownego rozwiązywania sporów. Polega ona na dobrowolnej i poufnej rozmowie stron pozostających ze sobą w sporze, przy udziale bezstronnego i neutralnego mediatora. To odbywająca się pod znakami neutralności i bezstronności, dobrowolności brania w niej udziału, poufności, zaakceptowania osoby mediatora i wymogu jego profesjonalizmu, alternatywa dla drogi sądowej.
W polskim prawie adoptowanie dziecka nazywane jest przysposobieniem. Ogólne regulacje w zakresie jego form zawiera Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Chcące adoptować dziecko należy zdawać sobie sprawę z tego, że rodzajów przysposobienia polskie prawo zna kilka. W obrębie tego artykułu przedstawię formy adopcji obowiązujące w Polsce, wraz ze wskazaniem ich najważniejszych cech.
Poza dziedziczeniem ustawowym, polskie prawo zna również sposób nabycia spadku w drodze dziedziczenia testamentowego. Testament, jako rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci, ma wówczas pierwszeństwo przed dziedziczeniem z ustawy. Potencjalnie możliwych do sporządzenia rodzajów testamentu jest kilka. W ramach tego artykułu, skupię się jednak na najbardziej podstawowym i typowym - testamencie własnoręcznym (holograficznym), a ściślej mówiąc na tym, o czym warto pamiętać, aby taki testament był ważny.